Фондът за сийд инвестиции LAUNCHub посреща началото на бизнес сезона със седем нови инвестиции, пет от които са в нови компании.
В началото на месеца към портфолиото на фонда се присъединиха гръцката компания Codebender, както и българските StatAce, EdHub, Play for Job и Cloudrunner. Освен петте нови вложения в LAUNCHub са факт и две последващи инвестиции в две от компании на фонда – Dragon Inside и Deed. С това към към 1 Септември 2013 , LAUNCHub вече е инвестирал в 25 компании от 5 страни – България, Македония, Хърватска, Румъния и Гърция, а вложеният ресурс възлиза на приблизително 2 милиона евро.
За краткия период от създаването на LAUNCHub, сийд фондът е успял да реализира последваща инвестиция за 28% от портфолиото си, да привлече ко-инвестиции за 20% от тях и е в процес на преговори за инвестиции от типа Серия А за две от своите компании.
“Макар и в кратката си история до момента, може да се каже, че компаниите от портфейла се развиват доста добре и с една много голяма част от тях отчитаме наистина отлични резултати. За нас е изключително важно да открием наистина обещаващите предприемачи във високите технологии. Не случайно процесът, с който LAUNCHub разглежда предложения за инвестиционни възможности е целогодишен и непрекъснат. Фокусът ни пада предимно върху екипи, които са в малко по-напреднала фаза, имат изгареден екип и са близо до прототип. При нас всеки, който желае може целогодишно да изпрати своя проект за разглеждане. Разчитаме много и на участието си в събития, за да разпознаем най-добрите предприемачи, много контакти, срещи и презентации. В края на месеца ще обявим и специална форма за кандидатстване, но идеята ни е да сме максимално отворени и всеки да може да ни представи проекта си веднага, без да чака определен период в годината. От своето създаване до момента, екипът на LAUNCHub е разгледал над 1000 инвестиционни възможности в областта на високите технологии, предимно от България, Македония, Румъния, Хърватска и като цяло региона на Югоизточна Европа”, заявиха от LAUNCHub.
Една от най-бързо развиващите се компании от портфолиото на LAUNCHub, iMediaShare, съвсем наскоро получи последваща инвестиция от легендарния Тим Дрейпър, който инвестира в компании като Hotmail, Skype, Baidu, и Tesla. Инвестицията на Тим Дрейпър представлява част от т.нар серия А финансиране на компанията на обща стойност 2 милиона долара, водена от европейски инвестиционен фонд.
iMediaShare изгражда първия виртуален ТВ оператор като доставя видео съдържание на телевизорите от ново поколение директно от облака, осигурявайни на потребителите удобен начин за избор на съдържание посредством мобилния телефон или таблет. Приложението, ползвано от 7.5 млн. потребители, беше един от първите проекти, в които LAUNCHub направи инвестиция от 200 хиляди евро в края на 2012 година.
Българската стартъп екосистема през погледа на LAUNCHub
Ако погледнем назад за една година какво се случи?
За период от година, година и половина, бългрската стартъп екосистема значително се промени в положителна посока. В момента, общо на двата фонда, LAUNCHub и Eleven имат портфолио от около 60 компании, което никак не е малко. Задават се вече и по-големи инвестиционни рундове от типа Серия А.
През последната година се проведоха и няколко големи интересни събития, които събраха на едно място водещите играчи на стартъп сцената в България, предприемачи, местни и чуждестранни инвеститори, бизнес ангели и водещи медии – DigiTalk, The Balkan Venture Forum.
Три от водещите световни стартъп конференции избраха София за домакин на подгряващи събития – Pirates on Shore: The Balkans, Pioneers Unplugged, Techcrunch The Balkans, което показва, че на София определено вече се гледа като на дестинация привличаща инвеститорски интереси. Тези събития станаха повод представители на водещи големи международни фондове за рисково финансиране в сферата на високите технологии да посетят София и да се срещнат с наши предприемачи – Balderton Capital, Connect Ventures, Speedinvest, Earlybird, Blackbox, Intel Capital, 3TS и други. В техните очи София се очертава като център на Балканите, от който се очаква да излязат доста силни и успешни истории за предприемачи.
Утвърди се мнението на водещи световни инвеститори, които гледат сериозно на нашия регион, никой не би се учудил ако в следващите две години именно от България излезе компания с успешна история от ранга на Skype примерно. Засилва се и ролята на т.нар. „бизнес ангели”, това са хората с вроден усет за риск, които инвестират в стартъп компании и тяхната роля в подкрепата на предприемачите във високите технологии също е съществена.
Общото възприятие е, че прогнозата за развитието на българската стартъп екосистема е силно оптимистична. Това е малък пазар, но в същото време жаден за и заслужаващ внимание. Все повече България е давана за пример като страна в региона, коята наистина се откроява по отношение на своята предприемаческа екосистема във високите технологии.
Повече за новите компании в портфолито на LAUNCHub
Codebender е онлайн платформа за програмиране на Arduino, която може да се използва от любители на електрониката, професионални инженери, както и дизайнери.
StatAce е онлайн софтуер за статистически анализи, който предлага ефикасна обработка на голямо количeство данни, лесна употреба, споделена среда за екипна работа, пазар за статистически процедури и гъвкав абонаментен модел.
Play for Job
Play for Job е онлайн платформа под формата на игра, която цели да подобри процеса при предлагане на работни места и набиране на хора.
Едхъб разработва платформа, базирана на ново поколение образователни информационни технологии, която ще улесни софтуеърните компании в интегрирането на продуктите им към училищните информационна инфраструктура.
Cloudrunner
CloudRunner е платформа за автоматизация, която улеснява управлението и поддръжката на IT инфраструктурата и може да се използва в целия цикъл на създаване на софтуер – от изграждане и тестване до инсталиране, конфигуриране, управление и одитиране.
LAUNCHub е сийд фонд, който инвестира в предприемачески компании в дигиталната сфера предимно от Югоизточна Европа. Инвестициите на LAUNCHub варират до 200 000 Евро като освен финансиране на екипите се предлага и менторска програма, с помощта на която компаниите да развият бързо бизнеса си. Инвестиционният фокус пада върху компании, които вече са развили своята концепция, имат изграден екип и са близо до прототип.
На стратегическо ниво, LAUNCHub партнира със Seedcamp и Mozilla WebFWD.
LAUNCHub управлява 9 милиона Евро от LAUNCHub по инструмента “Entrepreneurship Acceleration and Seed Financing” от съвместната иницатива JEREMIE на ЕИФ и ЕК.