Технологии вместо учител. Това ли е бъдещето?

от | окт. 30, 2014

Поколение Z е закърмено с технологии, те са в ДНК-то на децата, родени през новия век, а тези деца са бъдещето. Означава ли това, че технологиите също са част от бъдещето? Да, означава. Въпросът е до каква степен.

middle-school-students_use-technology-to-collaborate

Според Алфред Спектър, вицепредседател изследвания в Google, можем да очакваме в близките години образователният процес на децата да се случва самостоятелно, с помощта на компютър. Учителите са “вън от картинката”. Възможно ли е това и до колко ефективно би било?

Спектър смята, че приложенията, които използваме на компютрите и смартфоните си се определят за нещо, което използваме за разсейване и забавление. Това е чудесно, но в близко бъдеще забавлението ще си има конкурент и това ще бъде образованието. “Най-страшната” прогноза на служителя на Google е, че децата ще заменят училището с дома си и учителителят с една машина. 

Да вземем, например, приложението за учене на чужди езици под формата на игра Duolingo. Изключително интерактивно мобилно и десктоп приложение, където лесно можете да учите чужд език. Без граматика, без сложни правила. Едва ли ще го научите перфектно, но ще се научите да го говорите и разбирате. За останалото ще се наложи да отделите повече свободно време. Приложението стартира с най-популярни езици – английски, немски, френски и испански, като постоянно увеличава асортимента си. Представете си сега как един учител по чужд език, вместо да дава упражнения от учебната тетрадка, работи с интерактивно приложение от типа на Duolingo. Ако на вас не ви изглежда привлекателно, попитайте детето си.

unnamed

Какъв е изходът? Сътрудничество. Между учителите и технологиите, от една страна, и между учителите и децата, от друга. Излишно е да се водят спорове на тема “Технологиите ли са бъдещето в образованието? . Отговорът е повече от ясен, но до каква степен един компютър може да замени реален човек е друг въпрос. Да слушаш учител, който обича работата си и говори с вдъхновение, учител, който влиза в класната стая с усмивка, който иска да предаде всичките си знания на своите ученици е все по-голяма рядкост и, същевременно, далеч по-ефективно от всяка машина. Разликата в поколенията става все по-очевидна, но при достатъчно желание е напълно преодолима.

За деца и технологии, за деца и образование и още ще си говорим в рамките на първата по рода си конференция за деца и технологии Digital KidZ на 1 ноември в София. До събитието остават броени часове.

Всяка марка разказва история, BRAVO я превръща в легенда

„Методът BRAVO“ е нашата авторска методология, доказана с над 25 години опит и 800+ успешни бранд стратегии в България, Европа и САЩ. Ако искате да научите повече за нашите подходи и как помагаме на бизнеси като вашия  – поръчайте своето копие на книгата “Методът BRAVO – маркетинг мастърклас”.

Успехът не е случайност – той е резултат от доказан опит и работещи стратегии!

css.php