Защо е важно да научим децата да програмират?

от | сеп. 10, 2014

Според последни статистики, децата започват да използват Интернет на 7-годишна възраст, а на възраст от 9 до 16 години, прекарват средно 88 минути онлайн на ден. Технологиите са част от ежедневието им, от игрите и образованието им. Технологиите са част от комуникацията им.

DigitalKidZ_programming

Децата от поколение Z са родени в технологична среда, живеят заобиколени от технологии и трудно могат да си представят свят без смартфони и таблети. Технологиите са неизменна част от живота им и общоприетото в България отричане и/или ограничаване на достъпа им до тях е повече от неефективно.

“Невежество е да отричаш нещо, което не познаваш”.

Кой, обаче, е този, който се замисля до каква степен познава новите технологии? Защото Facebook и Viber, които са причината смартфоните да бъдат забранени в някои български училища, не са нищо повече от оправдание. На пръсти се броят учителите, които се опитват да се адаптират адекватно към реалността на децата, а родителите “нямат време”. Резултатът е едно объркано дете, което чати по цял ден във Facebook и качва снимки в Instagrram, защото там има още много като него.

Нека спрем да отричаме очевидното и да опознаем непознатото. Нека провокираме креативното и иновативното у децата с помощта на технологиите. Как? Като ги научим да програмират.

За повечето от нас програмирането е лукс, но за децата ще бъде необходимост. Първокласниците в Естония имат часове по програмиране, а въвеждането на такива се обмисля и във Великобритания. Не се стряскайте, не става въпрос за кодове, Java, Pascal, C++, PHP и т.н. Не и в първи клас. Към момента са налични не една или две платформи, провокиращи креативността на децата, които не познаваме. Всяко дете е строител, пълно е с идеи и това, от което се нуждае са инструменти, с които да ги реализира.

Да вземем, например, Scratch – безплатен софтуер, с който децата програмират интерактивни истории, игри и анимации, които могат да споделят с останалите потребители на платформата. Scratch дава възможност на децата да мислят креативно, систематично и да развиват умения за сътрудничество и работа в екип. Именно от тези качества се нуждаем през 21 век. Най-хубавото е, че със Scratch всичко става под формата на игра.

Ако погледнем голямата картинка, децата от поколение Z няма да се нуждаят да са завършили програмиране, за да бъдат компетентни програмисти. Вместо това ще се учат чрез много практика под формата на игри. Това са дигиталните деца от поколение Z. Без значение колко време минава, някои неща не се променят и едно от тях е любовта на децата (и децата по душа) към игрите.   

Платформата Scratch е част от вдъхновението за конференцията Digital KidZ, организирана от NEWTREND: MEDIA | MARKETING | EVENTS.  

Всяка марка разказва история, BRAVO я превръща в легенда

„Методът BRAVO“ е нашата авторска методология, доказана с над 25 години опит и 800+ успешни бранд стратегии в България, Европа и САЩ. Ако искате да научите повече за нашите подходи и как помагаме на бизнеси като вашия  – поръчайте своето копие на книгата “Методът BRAVO – маркетинг мастърклас”.

Успехът не е случайност – той е резултат от доказан опит и работещи стратегии!

css.php